Svatoplukovy pruty I.

10. 02. 2016 12:43:10
I když to tu dnes a včera vře jako v kotli, budu asi psát o něčem jiném, než o plošném vymazání všech článků populárního blogera „Chyba 404“. Ani o mediálním zmatku navazujícím na článek o policejní neakci v Thunovské ulici.

Ale přece jenom něco vyslovím. Blog iDnes patří tím, že je možnost diskutovat pod články, asi k nejpopulárnějším mainstreamovým diskuzním médiím. Myslím si, že nebylo příliš vhodné vymazat všechny články Martina Konvičky. Vždyť některé z nich byly víceméně filosofické. O.K. – ten citovaný projev z demonstrace v posledním článku byl asi z hlediska podmínek pro možnost uveřejňovat své názory na zdejší půdě, hodně nadlimitní. A nejedná se zde pouze o politickou stránku věci, ale přímo o technickou, navazující na podmínky zveřejňování. Z toho hlediska editora chápu. Proč tedy editor neeliminoval pouze ten článek a takové další články, které měly jasné znaky politické malé domů.

Číst články i diskuze pod nimi a eventuálně i reagovat patří k mým nejoblíbenějším zábavám a musím říct, že kvůli tomu zanedbávám práci ve svém vydavatelství i dostává na frak má skladatelská činnost. Pokud si někdo ovšem myslí, že tyto blogy mají nějaký vliv na politickou úspěšnost kteréhokoliv politika zde zveřejňujícího své názory, ať už se jedná i o majitele zdejšího vydavatelského domu Andreje Babiše, či Tomia Okamury, či Petra Macha, či mé maličkosti a dalších, tak se hluboce mýlí.

Ve volebním klání to nemá sebemenší účinnost. Vždyť i články vítězů a úspěšných účastníků voleb se zde pohybují ve čtenosti i karmě, kdesi v poli hluboko pod první stránkou.

Je tomu právě naopak. Jsem poměrně znalý mechanismů v oblasti PR. Známé osobnosti přitahují a šéfové stran vždy najdou pod svými články hojně pozitivních i negativních diskuzních příspěvků. Nakonec je vše otázkou „peněz až v první řadě“. I vydavatelský dům musí vydělávat a když jde vývoj k ziskovosti od klasických papírových médií k těm elektronickým, tak je třeba ono elektronické médium udělat zajímavým pro zadavatele reklamy. A každá taková „kontroverzní“ osobnost jako je třeba Martin Konvička, či Tomio Okamura a dokonce i A. Bartoš a pod. je pro „kšeft“ média požehnáním. Takže z hlediska zdravého rozumu, který prosazuji celý život, bych doporučoval vrátit M. Konvičku na stránky blogů iDnes. Nakonec v byznysu konkurent nikdy nespí a není od věci, že se brzy může objevit jiné elektronické médium, kam houfně přeběhnou oni zajímaví „zlobiví“ pisatelé a za nimi i inzerenti.

Proud myšlenek mě zavedl přece jenom do kotle diskuzí a Svatoplukovy pruty osiřely. I z hlediska toho, o čem píši výše, je dobré psát články dlouhé „tak akorát“, aby byly čtivé. Až příště tedy napíšu o tom, že 6. února demonstrovali v Praze na různých místech tři strany, kterým jde v podstatě o jedno. „Zastavit nekontrolovaný tok ilegálních imigrantů do Evropy a uchránit evropskou kulturu a sociální systém před kolapsem“. PROČ NEBYLA POUZE JEDNA DEMONSTRACE??? Proč pánové z Úsvitu, kteří demonstrovali na Hradčanském náměstí a Tomio Okamura, který demonstroval na Václavském náměstí nezakopou válečnou sekyru a netáhnou za jeden provaz atd. O tom měl být můj článek Svatoplukovy pruty a o tom tedy bude co nejdříve můj článek příští. A ještě něco. Pod článkem, který uveřejnil bloger Hewlit jeden diskutér píše: „Bloger roku „Chyba 404 – Not Found“ se zřejmě jmenuje Adblock a toho tady skutečně nechceme.“ Chci velmi rázně varovat slovy: „Mladí, co na těchto stránkách naopak holdujete pro zákaz v tomto případě – POZOR – příště se to může týkat i vás. My, co jsme zažili minulý režim víme moc dobře, že pohled mocipánů se velmi rychle může proměnit z vlídného na trestající.“

A teď ještě úplně něco aktuálního. Přesto, že naše klidné, leč k jistému výsledku neokázale směřující a nevýbušné akce Martin Konvička kdesi na FB nazval akcemi baráčníků, budu vždy hájit heslo: „I když s tebou nesouhlasím, budu dělat vše proto, aby tvůj názor nebyl umlčován.“ A o tom je také tento článek.

Zdroj: http://hannig.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=494731